Dylemat wielu osób, czyli sukienki komunijne, albo alby. Rozsądek czy fanaberia?

Pierwsza Komunia Święta to dla naszego dziecka ogromne wydarzenie. Same przygotowania to całkowicie nowe doświadczenie w jego życiu. Przez cały rok nasza pociecha analizuje wydarzenie z kolegami, przyswajamodlitwy, uczestniczy w próbach. Niestety często w zamieszaniu związanym z przygotowaniem, zarówno my – dorośli, jak i nasze dzieci, zapominamy, czym tak właściwie jest to wydarzenie.


Komunia
Duża rolę odgrywa kwestia wyboru ubioru na tę okazję. W wielu parafiach, co jest zresztą nad wyraz słusznym działaniem, zamiast tradycyjnych sukienek i garniturów, stosuje się alby. Za takim rozwiązaniem stoi wiele racji: przede wszystkim chęć ograniczenia procesu przekształcania się religijnego przeżycia w rewię mody i rywalizację prezentami kupowanymi przez rodziców i chrzestnych. Z drugiej strony ograniczamy dziecku wybór. Śmiało możemy uznać, że rozsądnie wybrane, skromne sukienki komunijne, nie powinny zaszkodzić doniosłości uroczystości, a wręcz sprawią, że dla dziecka stanie się ono wyjątkowe.

Na co powinniśmy zwrócić uwagę wybierając odpowiednią kreację? Przede wszystkim na jakość wykonania – sprawdźmy czy szwy się nie prują oraz czy nie przeszkadzają nam jakieś elementy. Po drugie - rodzaj tkaniny. Unikajmy przesadnie lśniących, brokatowych, tandetnych materiałów (http://www.albykomunijne.pl/index.php?strona=alby-z-zakladka-od-ramienia). Skupmy się na tym, aby sukienka miała możliwie najmniej ozdób. Przecież gdy przypatrzymy się wybiegowym projektom, natychmiast przekonamy się, że najbardziej elegancko wyglądają te najbardziej klasyczne.
1 2